Brocēnu novada projekti

Putras diena Brocēnu novada pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē „Varavīksne”

Brocēnu novada pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē „Varavīksne” 10.oktobrī notika Putras diena. Pasākuma mērķis bija veicināt veselīga uztura lietošanu, veidojot izpratni audzēkņiem par veselīgu pārtiku. Pasākumā piedalījās 80 iestādes audzēkņi un darbinieki. Uztura speciālisti atzīst, ka aptuveni pusei no uztura būtu jāveido graudaugu produktiem. Diemžēl bērni daudz mazāk uzturā lieto veselīgos graudaugu produktus. Lai veicinātu bērnu zināšanas  par graudaugu nozīmi bērnu uzturā, ciemos tika aicināta uztura speciāliste Liena Zommere.  Uztura speciāliste L.Zommere prezentācijā dalībniekus iepazīstināja ar graudaugu veidiem,  ar pārtikas produktiem, kurus gatavo no graudaugiem, ar graudaugu labvēlīgo ietekmi uz veselību un organismu kopumā un putru kā vienu no veselīga uztura sastāvdaļām. Audzēkņi varēja iepazīties ar dažādiem graudaugu veidiem un tos sajust ar visām maņām – pasmaržojot, nogaršojot, aptaustot.  Pasākuma turpinājumā pedagogi audzēkņus iesaistīja radošās darbnīcās un aktivitātēs. No dažādiem graudaugu veidiem tapa krāsainas gleznas, tika veidoti zīmējumi gaismas lampā. Paši mazākie meklēja paslēpto „bagātību” graudu kastēs. Pēc radošās darbošanās visi dalībnieki pulcējās rotaļu laukumā, kur visus sagaidīja pavāre. Uz ugunskura tika celts lielais katls, kurā vārīja piecgraudu putru. Audzēkņi kopā ar pavāri noskaidroja, kas nepieciešams, lai pagatavotu putru. Kamēr putra vārījās, visi dalībnieki aktīvi darbojās rotaļās. Lai pārliecinātos, ka kopīgi gatavotā putra ir ne tikai garda, bet arī veselīga, tad rotaļu laukumu nojumēs tika nobaudīta veselīgā putra. Putrai kā piedevas varēja pievienot – sēkliņas, žāvētus augļus, ievārījumu, banānu, medu. Par gardo un veselīgo putru liecināja izēstās bļodiņas un bērnu smaidi. Informācijas bagāta, radoša un aktīva bija kopā pavadītā Putras diena! Par to liecināja audzēkņu aktīvā darbošanās un sarunas visas dienas garumā. Informāciju sagatavoja: Ingera Neimane Pasākums tika organizēts Eiropas Sociālā fonda projekta Nr.9.2.4.2/16/I/086 „Pasākumi vietējās sabiedrības veselības veicināšanai un slimību profilaksei Brocēnu novadā” ietvaros.

15.10.2018

Remtes pamatskolai pašiem sava siltumnīca!

Šogad Remtes pamatskolai aprit desmitais gads, kopš mums ir piešķirts zaļais karogs. Ekoskolas aktivitātes un mācību stundas (dabaszinības, mājturības, matemātikas u.c. stundas) bieži notiek ārpus telpām - dabā. Darbošanās ārpus klases un, apgūstot rūpes par dabu, ir ieguvums. Lai aktīvāk darbotos un izzinātu, kas notiek dabā, tika realizēts projekts "Mazo rociņu dārziņš", kuru atbalsta Cemex Iespēju fonds, projektu īstenoja Remtes pamatskolas skolotāja Māra Lagūne. Tā rezultātā tika iegūta ekosiltumnīca, kas ir videi draudzīgāka, noderīga visiem vecumposmiem, kā arī tā būs ilgtermiņam, nevis viena projekta ietvaros. Pavasarī jau skolēni varēs paši sēt, stādīt, kopt, mācīties un baudīt savus darba rezultātus pateicoties arī darbarīkiem, kas tika iegūti projekta ietvaros.             Esam ļoti priecīgi, ka projekta ietvaros 7. septembrī notika pasākums “Tēvu diena”. Šajā dienā tēti, kas varēja ierasties, palīdzēja projekta ietvaros uzbūvēt siltumnīcu. Tas bija liels piedzīvojums, jo precizitāte un skrūvēšanu prasīja lielu pacietību. Pēcpusdienā ši projekta ietvaros bērni tika iepriecināti ar spēlēm, rotaļām un aktivitātēm svaigā gaisā. Tas bija tik aizraujoši, ka nemanījām, kā paskrien laiks. Pēc lielās rotaļāšanās bērni iepazinās ar dažādiem dārza darba rīkiem un centās saprast, kādiem nolūkiem tie nepieciešami. Ar lielu azartu, katrs no bērniem uzlīmēja Cemex Iespēja fonda un Remtes pamatskolas logo.             Projekta ietvaros tika īstenotas vēl divas izzinošas lekcijas. Pirmā “No sēkliņas līdz dārzenim”, kuru palīdzēja organizēt Remtes pagasta biedrība “Ideju Kalve”. Bērniem tika pastāstīts kā senajos laikos audzēja dārzeņus, augus, kā sēja un vāca lielos kartupeļu laukus. Par to kā mājās jau var vispirms sēklas izdiedzēt, lai vēlāk raža būtu skaistāka un bagātīgāka. Bērniem bija jāmin dažādas sēklas, kuram dārzenim tas pieder, kā arī jāuzmin pēc smaržas un izskata, kas tas ir par augu. Lekcijas beigās visi kopā devāmies uz garšaugu Venēras labirintu, ko īstenoja pati biedrība – Ideju Kalve. Otra informatīvā lekcija - “Iepazīstam atšķirību starp pašu audzētu un ievestu no ārvalstīm”, kurā skolēni izzināja atšķirību starp pašu, audzētu dārzeņi / augli un veikalā nopērkamu. Veicām eksperimentu ar āboliem, degustējām, pētījām, salīdzināja pašu audzētu un veikalā nopērkamu. Šajā saulainajā, smiekliem piepildītajā rudenī esam kopā paveikuši lielu darbu, kas būs ilgtermiņa ieguldījums skolai. Tās tiešām bija saules piepildītas dienas, iesākoties zeltainajam rudenim. Liels paldies visiem, kuri palīdzēja realizēt Ekoskolas idejas. 

12.10.2018

Iepazīstam Ventspili

Gada garumā gaidīts notikums bija ekskursija Brocēnu novada iedzīvotājiem ar īpašām vajadzībām. Šoreiz devāmies iepazīt Ventspili. Ventspils TO Neredzīgo biedrības priekšsēdētājs Mārtiņš Zvaigzne atsaucās mūsu vēlmei iepazīt pilsētas vides pieejamību cilvēkiem ar invaliditāti un iespējām veselīgi pavadīt brīvo laiku. Tikām laipni sagaidīti biedrības īpašumā, no kurienes tālāk devāmies ekskursijā pa Ventspili. Piejūras parkā apvienojām patīkamo ar lietderīgo, jo interesi radīja no jūras izceltie kuģu enkuri un to vēstures stāsti. Pamanījām Mazbānīša nesteidzīgo gājumu… Tomēr mūsu mērķis bija izmēģināt parkā izvietotos āra trenažierus vai praktizēt nūjošanu.  Tas radīja patīkamu relaksēšanos pēc brauciena autobusā. Spirgtais jūras ūdens un vējš bija brīnišķīgs veldzējums karstajai vasaras dienai. Ventspili iepazinām arī kuģojot pa Ventu ar kuģīti “Hercogs Jēkabs”, pat līdz pašiem jūras vārtiem. Mārtiņš Zvaigzne rosināja apskatīt strūklaku “Fregate “Valzivs””, kura ieguvusi godalgu Amerikā un kuras tuvumā būvējas jaunā Ventspils mūzikas vidusskola. Atgriežoties biedrības īpašumā, tikām sagaidīti ar ābeļdārzā klātu galdu un auksto zupu. Savukārt mēs cienājām ar pašu ceptajām saldajām maizītēm, kuras palīdzēja izcept biedrības “Ciecere” dalībnieces Daina Šķēle un Tatjana Kitčenko. Pārrunājām ikdienas gaitas un plānus. Apskatījām rokdarbnieču veikumu – pērļotas rotas un citus darbiņus. Šobrīd jau zinām, ka Ventspils TO Neredzīgo biedrības pārstāvji 19. septembrī viesosies pie mums Brocēnos. Pateicoties autobusam, kas aprīkots ar paceļamu platformu, braukt ekskursijā bija iespējams arī cilvēkiem ratiņkrēslos. Sirsnīgs paldies, SIA “Sabiedriskais autobuss” šoferim, par uzmanību un atsaucību ekskursijas laikā!   Ekskursija  notika ESF projekta Nr. 9.2.4.2/16/I/086 “Pasākumi vietējās sabiedrības veselības veicināšanai un slimību profilaksei Brocēnu novadā” ietvaros. Informāciju sagatavoja Brocēnu Dienas centra vadītāja Daina Sadretdinova.

14.09.2018

Profesiju vasaras skola

10.augustā Brocēnu vidusskolas skolēni no 1. – 9.klasei devās uzņēmējdarbības izpētes ekskursijā uz Kuldīgu, Aizputi un Grobiņu, kas notika karjeras izglītības atbalsta pasākuma “Profesiju vasaras skola” ietvaros. Skolēni iepazinās ar trīs dažādu uzņēmumu darbību – individuālā darba veicēju rotkali (nodarbība – Rotkaļa darbs), ēdināšanas uzņēmumu (nodarbība – Ēdināšanas uzņēmuma darbība) un biedrību, kas piedāvā tūrisma pakalpojumus ( nodarbība – Lauku tūrisma uzņēmums). Nodarbību laikā skolēni uzzināja par visu trīs uzņēmumu darbības specifiku, tā vadīšanai nepieciešamajām prasmēm, zināšanām un izglītību, kā arī veica praktiskus uzdevumus, iepazīstot uzņēmuma darbības organizēšanu.  Kuldīgā skolēni viesojās rotkaļa Ulda Melberga darbnīcā, kurā meistars pastāstīja par savu darba pieredzi, un kas jāprot un jāzina, ja vēlas mācīties šo amatu. Varēja apskatīt viņa darināto rotu kolekciju un pašiem izmēģināt mazliet no šī darba – darināt monētu, kas ne katram uzreiz izdevās. Skolēni atzina, ka bija interesanti uzzināt par rotkaļa darbu, bet bija pārsteigti, ka viena neliela rota jāgatavo tik ilgi. Un šajā darbā noteikti jāzina arī vēsture, jo rotkalis darina arī senu rotu atdarinājumus. Aizputē bija jauna pieredze, iepazīstot ēdināšanas uzņēmuma darbību, par ko pastāstīja un parādīja SIA “Kāpenieki” pārstāvji. Skolēni uzzināja, kādu profesiju pārstāvji strādā uzņēmumā, un ka svarīgs ir ikviens darbs, lai visiem kopā izdotos. Šeit strādā cilvēki, kuriem patīk viņu darbs, un kuriem ir svarīgi strādāt vietējā, savējā, latviešu lauku uzņēmumā. Bija iespēja arī izmēģināt kādu no darbiem – par viesmīli, kas apkalpo viesus, kuru lomās iejutās paši skolēni. Grobiņā bija iespēja iepazīt pavisam citu lauku uzņēmējdarbības veidu – lauku tūrismu, ko piedāvāja biedrība “Tūrisma klubs “Oga””, kas  jau ir pavisam cita pieredze. Lielākais pārsteigums bija, ka nav nepieciešams dibināt uzņēmumu, ka var būt arī biedrība. Skolēni ar interesi klausījās šīs vietas tapšanas stāstu, jo biedrību izveidojuši jaunieši, kas darbojas kopš 2002.gada, bet Grobiņas vikingu apmetne izveidota 2012.gadā un vēl aizvien ir ļoti pieprasīts tūrisma objekts. Skolēni iepazinās ar tūrisma piedāvājumu, izmēģināja savus spēkus un deva vērtējumu, vai un kas ir visinteresantākais, jo tūrisma uzņēmumam galvenais ir apmeklētāju interese un atsauksmes, lai varētu pēc iespējas veiksmīgāk darboties. Skolēni atzina, ka bija aizraujoši un noderīgi iepazīt šos trīs dažādos uzņēmumus, un ka kaut ko līdzīgu iespējams veidot kādreiz arī pašiem. Un, pirmkārt, jābūt pašam ieinteresētam sava uzņēmuma darbībā, ar prieku jādara savs darbs – tad arī viss izdosies. Pasākums notika Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros. Informāciju sagatavoja Inta Švaža, Brocēnu novada pedagogs karjeras konsultants

27.08.2018

ēLatvijaE-pakalpojumiValsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrsKNAB